Irak


Termín: november 2023

8 dní   / 7 nocí

2 340 EUR (vrátane polpenzie!)

(min. počet 6 ľudí)

Irak patrí medzi najväčšie cestovateľské pecky. Táto úžasná krajina sa konečne otvára turistom a Ty budeš mať možnosť zažiť starovekú Mezopotámiu prvýkrát tak, ako to dlho nebolo možné. Starobylé pamiatky medzi riekami Eufrat a Tigris, mesto Babylon alebo stavby po Saddamovom režime Ti vyrazia dych!


Navštíviš najposvätnejšie miesta pre šítsku vetvu moslimského náboženstva a okúsiš diametrálne odlišnú kultúru od tej našej. Irak odporúčam všetkými desiatimi a radím ho medzi najúžasnejší trip, aký som kedy absolvovala. Náročnejší cestovateľ si tu príde na svoje.

Plán cesty:

1. deň: 

Prílet do Baghdadu skoro nadránom. Presun do hotela, alebo hneď ráno presun do Samary zapísanej do svetového dedičstva UNESCO. Navštívime mešitu z 8. storočia a vykráčame si krásny špirálovitý minaret. Po ceste zo Samary sa zastavíme pri zikkurate Agar Gouf. Nocľah v Baghdade.

2. deň:

Dnes sme celý deň v hlavnom meste Iraku. Navštívime Iracké národné múzeum, pamätník Al-Shaheed, a poprechádzame sa po starom meste. Zastavíme sa v známej kaviarničke a na ulici Mutanabbi si dáme drink z hrozienok. Tu pocítite, že sa nachádzate úplne v inom svete. Nocľah v Bagdade.

3. deň:

Cesta z Bagdadu do Karbaly. Cestou navštívime pozostatky mesta Babylon, ktoré je teraz značne zrekonštruované. V Babylone navštívime aj starý Saddámov palác. Potom sa presunieme do Karbaly, kde navštívime prekrásnu svätyňu imáma Husajna, jednu z najposvätnejších šítskych svätýň. Z bezprostrednej blízkosti budete svedkami náboženskej kultúry šítskych moslimov. Nocľah v hoteli v Karbale.

4. deň:

Ráno navštívime pevnosť v Al Khaider, poobede Al Khifal a jeho staroveký súk. Deň ukončíme v Najafe, kde budete môcť byť svedkami niektorých z najposvätnejších miest šítského islamu vrátane svätyne Ali. Tiež uvidíte najväčší cintorín na svete, kde leží 8 miliónov tiel šítov z celého sveta. Nocľah v hoteli v Najafe.

5. deň:

Jazda z Najafu do Nasiriyah. Navštívime pozostatky starovekého mesta Ur, kde uvidíme údajne najstarší zikkurát na svete. Pre mnohých cestovateľov a historikov má práve toto miesto v Iraku najväčšiu hodnotu. Nocľah v Nasiriyah.

6. deň:

Deň v bujných močiaroch Iraku. Prevezieme sa na malých člnoch po úzkych vodných cestách, uvidíme vodné byvoly a obedujeme Masgouf (iracký kapor – národné jedlo). Tu budeme mať možnosť navšíviť etnikum močiarnych Arabov, ktorí nás pri troche šťastia pozvú na byvolie mlieko. Neskôr sa opäť vydáme k vode, aby sme videli miesto, kde sa stretávajú rieky Eufrat a Tigris, ktoré tvoria vodnú cestu Shatt al-Arab.

 

7. deň:

Cesta naspäť do Baghdadu. Podvečer prechádzka mestom, pozrieme si ešte najvýznamnejšie a najviac strážené námestie Tahrir square, a ak sa podarí, dáme si aj posledný drink pred odchodom 🙂

8. deň:

Odlet domov.

V cene je zahrnuté:

  • ubytovanie v Iraku 3*/4* s polpenziou!
  • vstupy do pamiatok
  • iracký sprievodca
  • slovenská podpora – ja 🙂
  • doprava počas tripu

 

V cene nie je zahrnuté:

  • víza (cca 80 EUR – platíme spolu na letisku)
  • medzinárodná letenka (cca od 400 EUR – záleží od mesiaca)
  • cestovné poistenie (pomôžeme vybaviť)
  • strava okrem uvedenej
  • doprava na letisko vo Viedni