Sýria + Libanon


október / november 2023

9 dní   / 8 nocí : 1 490 EUR

10 dní / 9 nocí : 1 590 EUR

(pri počte min. 6 účastníkov)

 

Ak Ťa zaujíma, čo sa vo svete deje, snažíš sa pochopiť dejiny cez súčasnosť a utvoriť si na veci vlastný názor, Sýria je tá správna krajina, do ktorej sa oplatí momentálne vycestovať.  Ak chceš vidieť jedny z najhodnotnejších miest na svete ako historickú Palmýru alebo orientálny Damašk, poď sa pozrieť do Sýrie a neoľutuješ ani sekundu. Okrem toho, že stretneš úžasných ľudí, uvidíš aj následky vojny v meste Aleppo, kde veľa vecí vo svojom živote prehodnotíš a na niektoré veci sa odteraz budeš pozerať inak. Sýria je skvost pre cestovateľov, ktorí chcú ísť viac do hĺbky.

 

Plán cesty:

1. deň: 

Prílet do Beirútu. Noc v Beirúte.

 

2. deň:

Presun cez libanonsko – sýrsku hranicu do Damašku. Stretneme sa s naším sprievodcom, ubytujeme sa a zameníme peniaze. V popoludňajších hodinách preskúmame staré mesto Damašku, bazár, nákupné oblasti a ulicu baru / reštaurácie. Môžeme vyskúšať miestnu shawarmu, zmrzlinu alebo si môžeme dať shishu, ktorá je k dispozícii takmer všade. Noc v Damašku.

3. deň:

Dnes budeme celý deň objavovať Damašk. Národné múzeum , Souk Al-Hamidiye, ktorý je najkrajším trhoviskom v Damašku. Pozrieme si mešitu Umayyad, kde sa môžu modliť moslimovia ale aj kresťania. Neďaleko mešity, v labyrinte souku sa nachádza palác El-Azem. Považuje sa za prepychový model domu Damascene, ktorého vonkajšia jednoduchosť a triezvosť nenaznačujú nič o krásnom a bohatom interiéri s mnohými druhmi kvetov, ovocných stromov a fontán. Noc v Damašku.

4. deň:

Naša prvá dnešná zastávka bude v Maaloule, malom kresťanskom meste, ktoré bolo v roku 2014 takmer úplne zdecimované ISIS. Pokračujeme do Homsu, mesta najviac postihnutého sýrskou občianskou vojnou. Uvidíme ďalší aspekt života odlišný od Damasku . Po Homse pokračujeme do Aleppa, prekvitajúcej metropoly od 3. tisícročia pred naším letopočtom. Aleppo bojuje s Damaškom o titul najstaršieho nepretržite obývaného mesta na svete. Staré mesto má nepochybne najkrajšie trhoviská Blízkeho východu. Večer a noc v Aleppe.

5. deň:

Prvou rannou zastávkou bude slávna citadela v Aleppe, ktorá stojí uprostred mesta a dominuje mu z výšky päťdesiat metrov. Ďalšou zastávkou sú caravanserais, ktoré boli určené na ubytovanie obchodníkov na cestách a ich tovaru. Na očarujúcich aleppských soukoch nájdeme autentické beduínske remeslá, ako aj koberce, látky a mnoho druhov pochúťok, ako sú slávne aleppské pistácie, pečivo na báze medu, mandle a ovocie. Neskôr pôjdeme do starého mesta, jednej z oblastí, ktoré boli najviac postihnuté vojnou. Noc v Aleppe.

6. deň:

Po raňajkách sa presunieme do Hamy, kde zostaneme 2 hodiny – pozrieme si staré drevené vodné kolesá. Potom odchádzame do Krak Des Chevaliers, najobdivuhodnejšieho hradu na svete. Prenocovanie v Homse.

7. deň:

 

Raňajky v hoteli. Odchod do Palmýry, ktorú Sýrčania nazývajú Tadmor (zázrak v aramejčine), je najdôležitejšou oázou sýrskej púšte. Palmyra sa nachádza 240 km od Damašku a je mestom všetkých superlatívov. Oáza stĺpov a paliem, ktorá svedčí o nádhere tohto mesta, ktoré jedného dňa otriaslo Rímom. Späť do Damašku. Noc v Damašku.

8. deň:

Dnes sa po raňajkách poslednýkrát prejdeme Damaškom a nahliadneme na každodenný život Sýrčanov. Po prehliadke zamierime naspäť do Beirútu, kde sa ubytujeme na posledné poobedie a noc. Večer si dáme rozlúčkový drink vo vychytenej časti Mark Mikhael s množstvom barov a reštaurácií.

9. deň:

Odlet z Beirútu.

* pri predĺžení na 10 dní je 9. deň celý venovaný prehliadke Beirútu (vyhliadka Harissa, jaskyne Jeita Grotto, prístav, atď.) a 10. deň je odlet z Beirútu.

V cene je zahrnuté:

 • ubytovanie v Sýrii 3*/4* s raňajkami
 • ubytovanie v Beirúte s raňajkami
 • preprava cez hranicu z Beirútu do Damašku a naspäť
 • vstupy do pamiatok
 • sýrsky sprievodca
 • slovenská podpora – ja 🙂
 • doprava počas tripu

V cene nie je zahrnuté:

 • víza (cca 80 EUR – platíme spolu na hranici)
 • medzinárodná letenka (cca od 250 EUR – záleží od mesiaca)
 • cestovné poistenie (pomôžeme vybaviť)
 • strava okrem uvedenej
 • doprava na letisko vo Viedni